Par Ģenerālvienošanos
Ģenerālvienošanās ir starp būvniecības nozares darba devējiem un dara ņēmējiem noslēgts koplīgums, kas nosaka minimālo algu būvniecības nozarē strādājošajiem.
Ģenerālvienošanās attiecas uz visiem darba devējiem, kas saimniecisko darbību veic būvniecības nozarē, un visiem darbiniekiem, kurus nodarbina minētie darba devēji un kuri atbilst būvniecības nozares Ģenerālvienošanās noteiktajām pazīmēm.
Ģenerālvienošanos ir parakstījuši Latvijas Būvniecības nozares arodbiedrība un 313 būvuzņēmumi (pilnais saraksts pieejams šeit).
Ģenerālvienošanās atbilstoši Darba likumam ir ieguvusi vispārsaistošu spēku un to jāievēro visiem darba devējiem būvniecībā, jo to ir parakstījuši nozares uzņēmumi, kuru kopējais preču apgrozījums un pakalpojumu apjoms ir vairāk nekā 50 procenti no kopējā nozares preču apgrozījuma vai pakalpojumu apjoma.
Ieguvumi būvniecībā nodarbinātajiem:
- Pozitīvas izmaiņas atalgojumā attieksies uz vairāk nekā 30 tūkstoši nozarē strādājošo;
- Tiks nodrošināta viņu tiesību aizsardzība;
- Paaugstinātas sociālās garantijas darbnespējas, pensionēšanās u. tml. situācijās;
- Lielāks atalgojums, iegūstot profesijai atbilstošu izglītību.
Ieguvumi uzņēmējiem:
- Godīga konkurence;
- Konkurētspējas uzlabošanās;
- Kvalificētu darbinieku noturēšana;
- Ģenerālvienošanos parakstījušie uzņēmumi papildu iegūst:
- ikgadējo valsts nodevu maksāt tikai 50% apmērā no noteiktā;
- papildus 0,25 punktus būvkomersantu klasifikatorā, kas dos izdevīgāku pozīciju iepirkumos.
Piemērošanas vadlīnijas
Lai veicinātu vienotu izpratni par Ģenerālvienošanās piemērošanu starp darba devējiem, darba ņēmējiem un valsts iestādēm, tika apkopotas vadlīnijas par Ģenerālvienošanās tiesisko regulējumu, tvērumu, kā arī sniegti skaidrojumi un praktiski piemēri par tās piemērošanu.
Piemērošanas vadlīnijas ir pieejamas šeit.
Aprēķinu piemērus un plašāku skaidrojumu lasiet šeit.
Grozījumi ĢV, kas stājās spēkā 2025. gada 1. janvārī.
Saskaņā ar Būvniecības nozares ģenerālvienošanās 3.12. un 4.3. punktu Būvniecības nozares ģenerālvienošanās pušu komiteja 2024. gada 24. un 25. septembrī ir pieņēmusi lēmumu:
1. Izteikt Būvniecības nozares ģenerālvienošanās 2.6. punktu šādā redakcijā:
“Būvniecībā nodarbinātajiem, kas profesionālās vai akadēmiskās izglītības iestādē iegūst izglītību, ko apliecina izglītības iestādes izsniegta izziņa, kas saistīta ar sagatavošanos darbībai 1. pielikumā norādītajās profesijās vai studiju virzienā minētajās profesijās, 6 (sešus) mēnešus no darba līguma noslēgšanas dienas 2.1. punktā noteiktai minimālai darba algai vai 2.2. punktā noteiktai minimālai stundas likmei darba devējam ir tiesības piemērot koeficientu 0,7. Aprēķinātā minimālā alga vai stundas likme nav mazāka par valstī noteikto minimālo algu vai stundas likmi. Minētajā 6 (sešu) mēnešu periodā, piemērojot koeficientu 0,7, piemaksa par virsstundu darbu maksājama atbilstoši Darba likuma 68. panta pirmajā daļā noteiktajam apmēram.”.
2. Izteikt Būvniecības nozares ģenerālvienošanās 2.1. punktu šādā redakcijā:
“Būvniecībā nodarbinātajiem minimālā mēneša darba alga normālā darba laika ietvaros ir 1050 euro(tūkstotis piecdesmit euro).”.
3. Izteikt Būvniecības nozares ģenerālvienošanās 2.2. punktu šādā redakcijā:
“Būvniecībā nodarbinātajiem minimālā stundas tarifa likme ir 6,29 euro (seši euro un divdesmit deviņi centi).”.
4. Izteikt Būvniecības nozares ģenerālvienošanās 4.2. punktu šādā redakcijā:
“4.2. Darba devējs līdz 2025. gada 31. decembrim ir tiesīgs Būvniecībā nodarbinātajam, kura profesija atbilst 9. profesiju pamatgrupai maksāt mazāk, kā noteikts 2.1. un 2.2. punktā, taču ne mazāk kā:
4.2.1. 930 euro (deviņi simti trīsdesmit euro) mēnesī normālā darba laika ietvaros un 5,57 euro (pieci euro un piecdesmit septiņi centi) stundā vai;
4.2.2. 830 euro (astoņi simti trīsdesmit euro) mēnesī normālā darba laika ietvaros un 4,97 euro (četri euro un deviņdesmit septiņi centi) stundā, ja Būvniecībā nodarbinātā darba stāžs pie konkrētā darba devēja pēdējo 12 (divpadsmit) mēnešu laikā ir mazāks kā 6 (seši) mēneši.
4.2.3. Piemērojot šajā punktā noteikto minimālo darba algu un stundas tarifa likmi, piemaksa par virsstundu darbu maksājama 100 (simts) procentu apmērā.”.
Ģenerālvienošanās konsolidētā versija ir pieejama šeit.